25 /09
Autor:
Anna Wójcik

Upadłość pre-pack – czym jest przygotowana likwidacja i jakie przynosi korzyści?

25 /09
Autor:
Anna Wójcik
umowa najmu instytucjonalnego

Bywa tak, że działalność gospodarcza zaczyna przynosić straty, mnożą się zadłużenia, a przedsiębiorstwo zaczyna chylić się ku upadkowi. Pojawia się wizja ogłoszenia upadłości. Postępowanie upadłościowe jest długie, skomplikowane i kosztowne, upadłe przedsiębiorstwo traci swoją wartość, zaś wierzyciele zazwyczaj nie są w stanie odzyskać swoich należności nawet w skromnej części. Celem uniknięcia takich negatywnych skutków upadłości, do polskiej procedury upadłościowej z dniem 1 stycznia 2016 r. wprowadzona została przygotowana likwidacja, czyli inaczej upadłość pre-pack. Mimo upływu czasu, jest ona wciąż stosunkowo mało znana.

 

 

Przygotowana likwidacja polega na sprzedaży całości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części albo niektórych jego składników stanowiących znaczną część przedsiębiorstwa, na warunkach ustalonych najpierw przez dłużnika i nabywcę, a następnie zatwierdzonych przez sąd. Jest to zatem swoiste przejęcie przedsiębiorstwa przez określonego inwestora, przy czym bardzo ważne jest to, że inwestor nabywa przedsiębiorstwo wolne od długów.

 

 

Wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży dołącza się do wniosku o ogłoszenie upadłości wraz z opisem i oszacowaniem składnika objętego wnioskiem. Opis i oszacowanie sporządzane są przez osobę wpisaną na listę biegłych sądowych. Wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży musi zawierać warunki sprzedaży przez wskazanie co najmniej ceny oraz nabywcy. Warunki sprzedaży mogą być określone w złożonym projekcie umowy, która ma być zawarta przez syndyka.

 

Ustawa – Prawo upadłościowe przewiduje, że Sąd uwzględnia wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży w przypadku, gdy cena jest wyższa niż kwota możliwa do uzyskania w postępowaniu upadłościowym przy likwidacji na zasadach ogólnych, pomniejszona o koszty postępowania, które należałoby ponieść w związku z likwidacją w takim trybie. Sąd natomiast może (lecz nie ma takiego obowiązku) uwzględnić wniosek, jeżeli cena jest zbliżona do kwoty możliwej do uzyskania w postępowaniu upadłościowym przy likwidacji na zasadach ogólnych, pomniejszonej o koszty postępowania, które należałoby ponieść w związku z likwidacją w takim trybie, jeżeli przemawia za tym ważny interes publiczny lub możliwość zachowania przedsiębiorstwa dłużnika.

 

Uwzględniając wniosek, sąd w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości zatwierdza warunki sprzedaży, określając co najmniej cenę oraz nabywcę mienia będącego przedmiotem sprzedaży. W postanowieniu sąd może także odwołać się do warunków sprzedaży określonych w projekcie umowy.

 

 

Syndyk zawiera umowę sprzedaży na warunkach określonych w postanowieniu sądu nie później niż w terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia się tego postanowienia, chyba że zaakceptowane przez sąd warunki umowy przewidywały inny termin. Zawarcie umowy sprzedaży może nastąpić wyłącznie po wpłaceniu przez nabywcę całej ceny do masy upadłości lub po wydaniu syndykowi ceny złożonej wcześniej do depozytu.

 

 

Jakie są korzyści upadłości pre-pack? Przede wszystkim zachowanie przedsiębiorstwa i możliwość kontynuowania jego działalności przez inny podmiot. Przedsiębiorstwo ma przy tym możliwość zachowania swojej pozycji na rynku i renomy, a także relacji z dotychczasowymi kontrahentami i klientami. Po stronie wierzycieli również występuje korzyść w postaci możliwości szybszego zaspokojenia roszczeń i to w większym stopniu niż w przypadku postępowania upadłościowego w zwykłym trybie. Poza tym, jak już wyżej wspomniano, olbrzymią zaletą jest nabycie przez inwestora przedsiębiorstwa wolnego od długów.

 

 

Stan prawny aktualny na dzień 25.09.2018 r.

 

Jeśli zainteresowała Państwa opisana procedura lub mają Państwo do niej pytania, Kancelaria Radcy Prawnego zaprasza do kontaktu.



x

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z celamia określonymi w Polityce prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki interentowej.