13 /04
Autor:
Anna Wójcik

NSA: Od odsetek od odszkodowania trzeba zapłacić podatek

13 /04
Autor:
Anna Wójcik

Opodatkowanie odsetek od odszkodowania i zadośćuczynienia zasądzanych w wyroku sądowym było dotychczas kwestią sporną w orzecznictwie, jak również w praktyce urzędów skarbowych. Także zakłady ubezpieczeń nie przyjęły w tym zakresie jednolitej praktyki. W dniu 12 kwietnia 2018 r. w sprawie pod sygn. akt II FSK 968/16 Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął ten problem – odsetki podlegają w takich przypadkach opodatkowaniu, ponieważ nie ma w ustawie o podatku PIT regulacji, które zwalniałyby je z opodatkowania. Stanowią one podlegające opodatkowaniu przychody z innych źródeł i przychód z ich tytułu należy wykazać w zeznaniu podatkowym. NSA wskazał, że gdyby odsetki miały być zwolnione z podatku, byłoby to wprost przewidziane w ustawie. Na ocenę tej kwestii nie ma wpływu fakt zasądzenia świadczenia w wyroku.

 

Orzeczenie to jest niekorzystne dla osób dochodzących swoich roszczeń na drodze sądowej, ponieważ opodatkowanie odsetek obniży rzeczywistą wysokość otrzymanych świadczeń.

 

Źródło: http://www.podatki.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/nsa-podatek-od-odsetek-trzeba-zaplacic

 

Stan prawny aktualny na dzień 13.04.2018 r.

 

Zapraszamy do kontaktu.x

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z celamia określonymi w Polityce prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki interentowej.